Riot Games, oyuncuları tüm oyunlarında toksisiteyi azaltmak için yeni araçlar kullanacağını bildirmek için gizlilik bildirimini güncelliyor . Bir rapor sunulduğunda oyun içi sesli sohbeti kaydedecek olan bu yetenekleri kullanan ilk oyun, taktiksel nişancı Valorant’tır.

Stüdyo, oyuncular taciz edici veya rahatsız edici davranışlarda bulunanları bildirdiğinde kullanılmak üzere ses verilerini saklayacaktır. Veriler daha sonra herhangi bir şeyin Riot Games’in Hizmet Koşullarını veya diğer politikaları ihlal edip etmediğini görmek için taranır. İhlal meydana gelirse ve artık gerekmediğinde silinirse, ihlal eden oyuncuya sunulacaktır. Kayıtta rahatsız edici bir davranış yoksa veriler de silinecektir. 

Riot, yeni ses denetleme araçlarının canlı oyun içi sesleri aktif olarak dinlemeyi içermediğini söyledi. Stüdyo, yalnızca bir rapor sunulduğunda sesi dinleyeceğini açıkladı. Şimdilik, sistem dünyanın başka yerlerine yayılmadan önce Kuzey Amerika’da beta testine tabi tutulacak. Gizlilikleri konusunda endişelenenler, her zaman Discord gibi üçüncü taraf bir sesli sohbet uygulamasını seçebilirler.

Riot, “Oyunlarımızı oynayan herkes için daha iyi hale getirmeye kararlıyız” dedi . “Bu, Valorant ile başlayarak, panodaki yıkıcı davranışlarla mücadele etmeye yönelik bir başka adımdır. Central Player Dynamics ekibimizden daha fazlası için bizi izlemeye devam edin.”

Bu değişiklikler Riot çapında TechCrunch raporlarıdır , yani League of Legends ve Legends of Runeterra dahil olmak üzere stüdyonun tüm oyunlarındaki tüm oyuncuların bunları kabul etmesi gerekir. Diğer Riot Games oyunlarının bu güncellemeleri ne zaman alacağı belli değil.

Riot Games, bu yeni ses denetleme araçlarının nasıl çalışacağını belirtmedi. Oyuncu dinamiği başkanı Weszt Hart’a göre, sesli sohbet üzerinden davranış ihlallerini tespit etmek için gereken teknoloji hala geliştirme aşamasındadır. Hart, makine öğrenimine dayanabileceğini veya otomatik sesten metne transkripsiyona odaklanabileceğini ima etti.

Hart ayrıca, Riot’u çevrimiçi oyun oynarken taciz edici veya rahatsız edici davranışların üstesinden gelmek için bir çözüm düşünmeye teşvik eden “sesli iletişimlerdeki ağrıya” açıkça atıfta bulundu.

Hart, “Oyuncular sesli iletişimde çok fazla acı çekiyorlar ve bu acı, davranışta her türlü farklı bozulma şeklini alıyor ve oldukça zararlı olabilir,” dedi. “Bunun farkındayız ve oyunculara bu alanda elimizden gelen her şeyi yapacağımıza söz verdik.”

Diğer Valorant haberlerinde oyun , yeni bir harita eklemek, Coach spotları adı verilen seyirciye benzer bir özellik, özel oyun modlarında değişiklikler ve çeşitli temsilciler için denge ayarlamaları gibi bazı önemli değişiklikler yapan bir güncelleme aldı .