Son olarak 2012 yılında yayınlanan Hitman: Absolution sonrasında iyiden iyiye ivme kaybetmeye başlayan Hitman serisine, Square Enix Montreal tarafından ‘reboot’ atılmıştı.

Serinin klasik yapısını bir kenara bırakarak episodik bir oynanışa geçen ve adeta küllerinden doğan seri, 2018 yılında çıkan Hitman 2 ile de büyük bir beğeni kazanmıştı. Son olarak 2021 yılında yayınlanan 3. oyunuyla da olumlu yorumlar alan Hitman serisi, bugünlerde Steam oyuncularının hışmına uğramış durumda. İşte oyuncuların bu tepkisinin sebebi…

Hitman 3, Steam’de olumsuz yoruma boğuldu

Bildiğiniz üzere Epic Games Store, Valve ve Steam’e rakip olmak için piyasaya girdiğinden beri oldukça agresif bir politika izliyor. Neredeyse 2 yıldır sürekli ücretsiz oyunlar ve kampanyalarla kullanıcıları çekmeye çalışan Epic Games, ‘süreli özel oyun’ adında bir politikaya da sahip. Buna göre Epic, bazı oyun yapımcılarıyla anlaşarak, oyunların bir süreliğine de olsa Steam’de piyasaya çıkmasının önüne geçiyor.

2021 yılının Ocak ayında piyasaya sürülen Hitman 3 için de Epic Games ve IO Interactive arasında benzer bir anlaşma imzalanmıştı. Buna göre Hitman 3, bir sene boyunca sadece Epic Games Store’da satışa sunulacaktı. Aradan geçen bir yılın ardından bu hafta içerisinde Steam’de de satışa sunulan yapım, oyuncuların eksi oy hışmına uğradı. Bunun en temel gerekçesi ise Hitman 3’ün satışa sunulduğu hafta içerisinde Xbox Game Pass abonelik sistemine eklenmiş olması.

Hitman 3’ün Steam sayfasında an itibarıyla 377 inceleme bulunuyor ve bu incelemelerin büyük bir çoğunluğu ‘Olumsuz’ olarak listelenmiş durumda. Her ne kadar oyuncular Hitman 3’ün oynanışını ve hikayesini beğenmiş olsalar da IO Interactive’in Steam oyuncularını umursamadıklarını ve oldukça başarısız bir iş modeli benimsediklerini belirtiyorlar. Serinin son üç oyunu, an itibarıyla Xbox Game Pass abonelerine ücretsiz olarak sunulmuş durumda. Bu üçlemeye ek paketlerin ve içeriklerin dahil olmadığını belirtmeliyiz.

Peki sizler bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de Steam kullanıcıları bu duruma içerlemekte haklı mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.