Bu haftanın en çarpıcı haberlerinden biri Microsoft’un Activision Blizzard şirketini satın almasıydı. Son yıllarda Xbox için hiç olmadığı kadar yatırım yapan şirket, daha önce Bethesda gibi stüdyoları satın alarak zaten ses getirmişti. Bu defa Blizzard gibi dev bir firmanın satın alınması deprem etkisi yarattı. Oyun dünyası hala bunu konuşurken şirketin tepesinden değişim sinyalleri verildi.

‘Sorunlu’ Activision Blizzard CEO’suna yol gözükecek

Activision Blizzard’ın son yıllarda çıkardığı oyunlar bir yana dursun, çünkü bundan daha büyük problemler var. Bir şirket olarak itibarını son yıllarda epey zedeleyen firmanın CEO’su Bobby Kotick’in gidişine kesin gözüyle bakılıyor. Daha önce pek çok kez taciz olaylarına karışan CEO’nun görevi bırakması için çalışanlar arasında imza kampanyası dahi başlatılmıştı. Şirketi satın alan Microsoft da bu durumun farkında ve 2023 yılında satın alım tamamlandığında Bobby Kotick’e yol gözükecek.

Ayrıca alt şirket Blizzard Entartainment’ın yöneticisiyle ilgili de haber var. Henüz birkaç aydır şirketi yöneten Mike Ybarra, gelecekle ilgili şu açıklamada bulundu:

Birkaç aydır Blizzard’ı yönetiyorum ve bu haftaki heyecan verici haberlere ek olarak, ekibimizi ve oyuncularımızı yaptığımız her şeyin ön saflarına koymaya çalışırken bazı ilk düşünceleri paylaşmak istiyorum.

2021 hepimiz için zorluydu. Birey olarak çevremizdeki herkese saygılı ve onurlu davranmayı önemsiyoruz. Profesyoneller olarak el sanatlarımıza çok önem veriyor, mümkün olan en destekleyici ve güvenli ortamda çalışmak istiyoruz.

Mike Ybarra

İlerleyen aylarda sadece Activision Blizzard’da değil, oyun dünyasında çok şey değişeceği kesin. Bu satın alım yıllarca konuşulacak ve konsol savaşları başta olmak üzere pek çok rekabete doğrudan etki edecek. Şirketler arasında bu çatışmalar sürerken oyunculara ne olacağı da merak konusu. Örneğin Call of Duty’nin hangi platformlara çıkacağıyla ilgili bir taahhüt verilmiş değil, bunlar bizi korkutuyor.