Yeni nesil konsollara geçişte merak edilen konulardan birisi de geriye uyumluluk meselesiydi. Gerçi Xbox cephesinde bu mesele gündemden düşeli çok olmuştu, ama PlayStation açısından nasıl bir tablonun söz konusu olacağı merak ediliyordu. Sonuçta bir önceki nesil için bir sorunun söz konusu olmadığını, PS4 oyunlarının yeni nesilde de oynanabildiğini gördük. Gerçi bu çok da sürpriz sayılmaz, zaten ortak bir mimari kullanıyorlardı ve çok büyük bir teknik engel söz konusu değildi aktarıldığına göre.

Ama iş daha önceki nesle gelince durum biraz daha farklı bir hal alıyordu. Daha önce de dile getirilen konsollar arasındaki mimari farkı nedeniyle bu işin çözümü için ilk akla gelen elbette emülatör kullanımı oluyor. Bu da çok zor bir şey değil açıkçası, ama niyeyse Sony bu zamana kadar bu konuda bir adım atmadı.

Fakat şimdi bu konuda yeni gelişmeler söz konusu gibi. Çeşitli PS3 oyunlarının PS5 için listelendiği görüldü. Aslında PS Now ile bu oyunlar oynanabiliyordu ama bu sefer satın alınabilir şekilde görüntülenince, bir de normalde PS Now oyunları arasında yer almanyan Dead Or Alive 5 de bu şekilde listelenince işin rengi değişti. Bunu gören birçok kişinin aklına doğal olarak Sony’nin yakınlarda bu konuda bir şeyler yapmaya hazırlandığı, artık PS3 oyunlarının da yeni nesilde oynanabileceği ihtimali geldi.

Dead or Alive 5’in yanında Bejeweled 3, Prince of Persia gibi oyunlar da listelenmiş durumda. Şimdilik bu oyunlar satın alınamıyor. Ama bu konuda bir hazırlık olduğu söylenebilir. Duyuru ne zaman gelecek bakalım.