Oyun dünyası ve Roblox, oldukça uzun süredir devam eden bir mahkeme ile çalkalanıyordu. Oyunun yapımcısı tarafından Ruben Simon isimli YouTuber’a açılan ve homofobi, ırkçılık, taciz, tehdit ve benzer birçok suçlamayla birlikte 1.6 milyon dolarlık tazminat talep edilen davada karar çıktı. Davalı Benjamin Robert Simon, davacı The Roblox Corporation’a toplamda 150 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Roblox dünyasını karıştıran YouTuber: Ruben Sim

Roblox Corporation, kısa adıyla Sim (Ruben Sim) isimli YouTuber’ı, platformu terörize eden bir siber çeteye liderlik etmekle suçlayarak geçtiğimiz Kasım ayında dava açtı. Davanın başında toplamda 1.6 milyon dolarlık bir tazminat talep eden Roblox, YouTuber ile karşılıklı anlaşmaya vararak 150 bin dolarlık tazminata ikna oldu. Sim’in Roblox platformundaki seceresi ise tahmin edebileceğinizden bile daha kabarık…

Roblox, oynamasız tamamen ücretsiz bir yapıya sahip olduğu için hesabınız yasaklandığında, yeni bir hesap açıp oyuna yeniden başlamanız oldukça kolay. Buna karşın Roblox Corporation, nadir durumlarda kullanıcıların IP adreslerini kalıcı olarak sunuculardan banlayabiliyor.

Roblox’tan diğer kullanıcıları taciz etmesi, ırkçı ve homofobik söylemler kullanması nedeniyle banlanan Sim isimli YouTuber, bu karara fazlasıyla içerledi ve davranışlarını bir üst seviyeye taşımaya karar verdi.

Roblox avukatlarının iddiasına göre YouTuber, bu banın ardından farklı hesaplarla kullanıcılara cinsel tacize varan mesajlar atmaya, profil fotoğrafına Adolf Hitler fotoğrafı ve benzeri rahatsız edici görseller yüklemeye ve tüm bu yaptıklarını YouTube platformunda paylaşmaya devam etti. Öyle ki Sim, abartılı davranışlarına Roblox Geliştirici Konferansı’nı terörirst saldırı düzenlemekle tehdit etmeye kadar götürdü.

Tüm bu davranışları göz önüne alarak nihai kararını veren mahkeme, 150 bin dolarlık maddi tazminatın yanı sıra, Sim’in daha önce Roblox ile ilgili yüklediği bütün videoları kaldırmasına ve bir daha hiçbir şekilde yapım üzerine içerik üretmemesine hükmetti.

Peki sizler yaşanan bu ilginç durumla ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce de verilen karar doğru mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.