Knight Online | En İyi Premium Hangisi? - Cenk Baytınaz

Knight Online oynayan oyuncuların büyük bir çoğunluğu her ay düzenli olarak bir Premium paketi satın almaktadır. Premium paketleri, oyuna girişte oyunculara öncelik tanınması, tamir ve pot gibi masraflarının azalması, deneyim puanlarının ve eşya elde etme ihtimallerinin (drop rate) artması ve daha birçok benzer konuda çeşitli ayrıcalıklar sunmaktadır. Her birinin kendine özel ayrıcalıkları bulunduğu gibi, hepsinin fiyatları da birbirinden farklıdır. Fiyatlarına göre sıralamaları şöyledir: Bronze, Gold, DC, Platinium, EXP, WAR ve Switch.

Yıllardır oyuncular arasında devam eden bir tartışma, bir anlaşmazlık ve sürekli bir sohbet konusudur en iyi Premium hangisi konusu. Bu konu hakkında neredeyse her oyuncunun kendine ait fikirleri olsa da, hiçbir zaman resmi oranlar net olarak açıklanmadığı için bu konuda doğru bir sonuca varmak pek de mümkün değildir. Bunu çözüme kavuşturmak ve kendinizi doğru kararı veriyormuş gibi hissettirecek tek yol, aklınızdaki Premium paketlerini sırasıyla satın almak ve denemektir. Örneğin; sırasıyla Gold, DC ve Platinium Premium paketlerini satın alın ve deneyin. Her seferinde eşit zaman ayırmaya ve benzer şeyleri yapmaya çalışın. Kendi gözünüzle yapacağınız bir kıyaslama, herhangi bir kişinin fikirlerini dinlemekten çok daha etkili olacaktır.

Fakat yine de, her Premium paketinin kendine göre çeşitli avantajları vardır. Örnek olarak iki Premium paketini karşılaştıralım: Platinium Premium ve DC Premium. Konuya ilk olarak DC Premium’un avantajlarından başlayalım. DC Premium fiyat olarak daha avantajlıdır. DC Store sayesinde pot ihtiyacınızı daha ucuza karşılayabilirsiniz. DC Flash eşyası ile drop oranlarını ekstradan %100 artırabilirsiniz. NPC’ye sattığınız eşyalardan %150 fazla kazanç sağlarsınız. Satın aldığınızda 1 adet Trina ile 30 adet Magic Hammer ve 1 adet Golden Mattock hediye edilir. Platinium Premium’un avantajları ise benzer olsa da yine de farklılık göstermektedir. Platinium Premium EXP konusunda daha avantajlıdır. PUS’ta kullanabileceğiniz 800 Cash hediyesi ve 1 adet Trina hediyesi bulunmaktadır. 

Her iki tarafın da avantajlı olduğu noktalardan bahsettikten sonra gelelim bu konuyu değerlendirmeye. Platinium ve DC Premium paketlerinin yaratıklardan eşya elde etme (drop rate) konusunda birbirlerine çok yakın olduklarını söyleyebiliriz. İki paket için de net bir artış yüzdesi belirtilmese de, oyuncuların deneyimlerine göre her ikisi de birbirlerine oldukça benzerdir. DC Premium’un sahip olduğu DC Flash özelliği sayesinde yaratıklardan eşya elde etme oranının bir miktar daha artırıldığı görülse de, bunun işe yarayıp yaramadığı da ayrı bir tartışma konusudur. DC Premium’un en göze çarpan avantajı, DC Store ile kendine ait NPC’den uygun fiyatlı pot satın alabilmemizi sağlamasıdır. Buna ek olarak, NPC’ye satılan eşyaların fiyatlarını da %150 oranında artırmaktadır. Bu, oyun içerisinde “çöp slotu” veya “çöp farmı” denilen bölgeleri tercih eden oyuncular için büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Fakat diğer taraftan, Platinium Premium’un fazladan EXP oranları sunuyor olması da onu öne çıkaran bir başka büyük avantajdır. Hem para kazanmak, hem de seviye (level) atlamak isteyen oyuncuların Platinium Premium’u tercih etmesi daha mantıklı görünmektedir. Ayrıca Platinium Premium daha pahalı gibi görünse de, DC Premium’dan farklı olarak 800 Bonus Cash hediyesi bulunmaktadır. Bu Bonus Cash, bazı eşyaları satın almak için uygun olmasa bile, çeşitli PUS eşyalarını satın alarak ve bunları -istenildiğinde- oyun içerisinde satıp, paraya çevirerek değerlendirilebilir. Bu da aradaki fiyat farkını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Fakat odağı sadece para kazanmak olan kullanıcılar için, DC Flash’ın verdiği psikolojik üstünlük, DC Store’dan uygun fiyatlı pot almak ve NPC’ye satılan eşyaların fiyatının artması gibi başlıca üç özellik çok daha cazip görünmektedir.

Aslında hangi Premium daha iyi veya en avantajlı Premium hangisi sorularının yanıtları oyuncuların kendilerinde saklıdır. Her oyuncunun kendine göre yapacakları, tercih ettiği çeşitli yollar bulunmaktadır. Kimisi sadece PK atmak ister, kimisi EXP kazanmak, birisi fazladan kazanç elde etmeye çalışırken, bir başkası da bunların hepsini yapmayı düşünür. Bu nedenle, her oyuncu kendi yapacaklarını net bir şekilde kafasında belirlemeli ve en iyi Premium sorusunu kendisine sormalıdır. Fakat yine de kararsız kaldıysanız, yapılacak tek yol aklınızdaki tüm Premium paketlerini sırasıyla satın almak ve aynı şartlar altında denemektir.