FIFA ile EA arasındaki anlaşmanın biteceği belli olduktan sonra ortada futbol oyunlarıyla ilgili büyük bir kargaşa dolaşıyor. EA kendi kısmında oyunlarına EA FC diyeceğini açıkladı, burada bir sorun yok. Esas mesele futbolun en büyük sorunlarından birisi olan FIFA’nın izlediği yol ile ilgili. FIFA ismiyle yeni bir oyun çıkartmak için başka firmaların tekliflerini bekleyen Infantino ve arkadaşları yeni oyunlarda farklı şeyler denemek istediklerini söyleyerek hepimizi ürküttüler.

EA-FIFA işbirliği özellikle Ultimate Team ile birlikte tam anlamıyla bir paket açma simülasyonu haline geldiği için bu değişiklik ilk etapta iyi gibi gözüküyordu. Ancak yozlaşma ve rüşvet ile adı sıkça anılan FIFA’nın yeni yolu da pek iç açıcı değil. Oyun sektörünün bir diğer tekel firması Take-Two ise şimdilik bu topa girmeyeceğini söyledi. Şirket CEO’su Strauss Zelnick, “Kesinlikle spor ile ilgili fırsatlarımızı genişletmek istiyoruz ve FIFA harika bir markaya sahip. Ancak şu an için bu konuda planlarımız yok.” dedi.

  • Electronic Arts, FIFA Macerasını Sonlandırdığını Resmen Açıkladı
  • FIFA, EA Sports FC’ye Rakip Olacak Futbol Oyunu İçin Kolları Sıvadı

Önümüzdeki yıl son olarak EA çatısı altından FIFA 23 isimli bir oyun oynayacağız. Sonrasında FIFA 24 mü olur, FIFA: Corruption Sim. mi olur bilemiyorum ama yeni bir oyun daha piyasada olacak. NBA 2K ile basketbol hayranlarının şimşeklerini üzerine toplayan 2K en azından şimdilik bu denklemde yok. Artık kariyer modunu açıp, hayalimdeki oyunculara paket açmadan erişebildiğim eskisi gibi bir futbol oyunu oynamak istiyorum. Umarım tüm bu umutsuzluğun ardından futbol adına güzel günler görebiliriz.